បុណ្យសមុទ្រនៅខេត្តព្រះសីហនុ៣ថ្ងៃស្រូបទាញភ្ញៀវទេសចរជាង៧១ម៉ឺននាក់
ព្រះសីហនុ៖ បុណ្យសមុទ្រនៅខេត្តព្រះសីហនុរយៈពេល៣ថ្ងៃចាប់ពីថ្ងៃទី០៩-១១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ បានទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរសរុបជាង៧១ម៉ឺននាក់ គឺកើនឡើង២៩ភាគរយ បើធៀបនឹងបុណ្យសមុទ្រកាលពីឆ្នាំ២០១៧ កន្លងទៅ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍ដែលចេញផ្សាយនៅរដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ។
តាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងទេសចរណ៍ ចំនួនភ្ញៀវទេសចរដែលទៅកម្សាន្តលេងនៅបុណ្យសមុទ្រនៅឆ្នាំនេះ បើធៀបនឹងបុណ្យសមុទ្រក្នុងខេត្តកំពតឆ្នាំ២០១៩ គឺថយចុះ ដែលឆ្នាំ២០១៩ មានភ្ញៀវទេសចរដល់ទៅ៩០ម៉ឺននាក់។
បុណ្យសមុទ្រឆ្នាំនេះធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ «ឆ្នេរនៃសន្តិភាព ឆ្នេរនៃក្ដីសង្ឃឹម» ដោយមានការរៀបចំតាំងពិព័រណ៍ផលិតផលខ្មែរ និងផលិតផលបរទេសជាច្រើនមុខចំនួន ៣០០ស្តង់ មានមហោស្រពម្ហូបអាហារ និងភេសជ្ជៈនៅទីលានតេជោ ព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតកីឡារត់កម្សាន្ត ប្រណាំងកង់ កីឡាប្រដាល់គុនខ្មែរ និងការសម្តែងទូកក្តោង និងមានកម្មវិធីកម្សាន្តសប្បាយៗ។
បុណ្យសមុទ្រ៣ថ្ងៃកន្លងទៅនេះ ភ្ញៀវទេសចរទទួលបានទស្សនីយភាពការសម្តែងរបាំ និងសិល្បចម្រៀងប្រពៃណីពីសិល្បករជាតិ និងអន្តរជាតិ ការប្រគំតន្ត្រីធំៗនៅតាមបណ្តោយឆ្នេរសមុទ្រ។
គូសបញ្ជាក់ថា ពិធីបុណ្យសមុទ្រត្រូវបានរៀបចំជាលើកដំបូងនៅក្នុងឆ្នាំ២០១១ ក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ ក្រោយពីកម្ពុជាចូលជាសមាជិកក្លឹបឆ្នេរសមុទ្រដែលស្អាតបំផុតលើសាកលលោក ក្នុងកិច្ចប្រជុំក្រុមប្រឹក្សាភិបាលក្លឹបកាលពីថ្ងៃទី២២ មករា ឆ្នាំ២០១១ នៅទីក្រុងកាហ្សែស (Cargese) ប្រទេសបារាំង។ ពិធីបុណ្យសមុទ្រនេះធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងជួយផ្សព្វផ្សាយអំពីសក្តានុពលទេសចរណ៍នៃតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជា និងជំរុញឱ្យពលរដ្ឋ និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធរួមគ្នាថែរក្សា អភិរក្ស ធនធានធម្មជាតិ និងវប្បធម៌នៅតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រកម្ពុជា។
បុណ្យសមុទ្រនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងតែនៅខេត្តជាប់មាត់សមុទ្រ គឺខេត្តព្រះសីហនុ កោះកុង កំពត និងកែប ដោយខេត្តទាំងនេះនឹងធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំពិធីបុណ្យសមុទ្រឆ្លាស់វេនគ្នាពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ។ បុណ្យសមុទ្រនេះត្រូវបានខកខានធ្វើរយៈពេល២ឆ្នាំមកហើយនៅឆ្នាំ២០២០ និងឆ្នាំ២០២១ ដោយសារការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ-១៩៕